Karotická endarterektomie z pohledu neurochirurga
PDF

Klíčová slova

karotická endarterektomie
mikroskop
mikrochirurgická technika
shunt
everzní karotická endarterektomie

Abstrakt

Úvod: Karotická endarterektomie (carotid endarterectomy – CEA) je prováděna cévními chirurgy a neurochirurgy. Cílem článku je seznámit čtenáře s neurochirurgickými principy CEA.

Výsledky: Anestezie CEA může být lokoregionální nebo celková. Na neurochirurgických pracovištích jsou užívány obě techniky dle zvyklosti. Na našem pracovišti jsou využívány obě techniky, dominuje anestezie celková. Při operaci je vždy využíván mikroskop. Výhodou je magnifikace, dokonalá iluminace a precizní dezobliterace. Jemná pokračující sutura umožní minimální zabrání cévní stěny a zásadně snižuje riziko reziduální stenózy/restenózy. Užití shuntu je přísně selektivní. Pro monitoraci potřeby shuntu využíváme dominantně somatosenzorické evokované potenciály v kombinaci s EEG. Techniku everzní endarterektomie využíváme vzácně při kinkinku karotidy s abudndantní cévní stěnou.

Závěr: Neurochirurgické principy karotické endarterektomie jsou charakterizovány využitím mikroskopu/exoskopu, mikrochirurgickou technikou a selektivním užitím shuntu. Dominantní neurochirurgickou technikou zůstává mikroendarterektomie s primosuturou tepny.

 

doi: 10.48095/ccrvch2025242

PDF